Ekonomistki już na Sycylii

W niedzielę 28 maja 10 ekonomistek z klasy 2E CKZiU „Elektryk” pod opieką pani Anny Ziętek wyjechało na miesięczny staż zagraniczny do miejscowości Barcellona Pozzo di Gott. Jest ona położona na północnym wybrzeżu Sycylii i zamieszkuje ją ok. 50 000 mieszkańców. Jako miasto położone nad morzem jest bardzo tłumne i głośnym podczas dnia i spokojniejsze wieczorami. Znajduje się tutaj wiele interesujących miejsc takich jak parki narodowe, muzea, starożytne wioski i zabytki okresu grecko-rzymskiego.
Wyjazd ten był możliwy dzięki środkom programu Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 współfinansowany z Europejskiego Funduszu Społecznego, w ramach którego projekt pt. „Staż zagraniczny szansą podniesienia mobilności zawodowej młodych ludzi na lokalnym i europejskim rynku pracy” napisany przez panią Agnieszkę Sawicką ze Stowarzyszenia Harmonia otrzymał dofinansowanie w konkursie roku 2016.
W projekcie mogli wziąć udział uczniowie technikum ekonomicznego z powiatu nowosolskiego. W lutym br zbierano oferty przyszłych uczestników, którzy złożyli swoje CV i napisali trzy rodzaje testów.
Podczas czterech tygodni stażu uczestniczki projektu będą pracowały w różnych sklepach
m. in. z sukniami ślubnymi, odzieżą dziecięcą i ekskluzywną. W trakcie pracy uczennice będą przyjmowały towary, obsługiwały konsumentów, poznawały marketing sklepów, rozliczały transakcje zakupu-sprzedaży, wystawiały dowody sprzedaży i dokonywały inwentaryzacji.
Oprócz sprawdzenia swojej wiedzy zawodowej w rzeczywistości włoskiej uczestniczki będą rozwijały swoje kompetencje językowe i komunikacyjne z otoczeniem. Mamy nadzielę, iż ten czas pomoże im nawiązać nowe znajomości na arenie międzynarodowej, ponieważ będą tam również inne grupy zawodowe z Polski, Hiszpanii i Francji.
Wyjazd będzie na bieżąco przedstawiany na fanpagu wydarzenia, facebooku grupy i stronie internetowej Stowarzyszenia, a w przyszłym roku zapraszamy kolejną grupę na wyjazdu do tej pięknej miejscowości.

Agnieszka Sawicka